HomeЗдравјеДали е оцет од јаболков оцет добар за вас?

Дали е оцет од јаболков оцет добар за вас?

Јаболковиот оцет е антички лек за лекување на заболени од заболувања од настинка до рани. Но, „ACV“, како што е познато меѓу подржувачите, сега дефинитивно има момент.

Можеме да му се заблагодариме на трендот „детоксирање“ за некои од моменталната популарност (забележете дека детоксикацијата не е баш неопходна – нашите тела се ослободуваат природно од токсините). Детокс на јаболков оцет вклучува пиење еликсир направен со оцет и вода секој ден – дури и повеќе пати на ден со надеж дека ќе ја зајакне енергијата и ќе го оживее метаболизмот. Некои луѓе го пијат повремено заради целокупното здравје.

Има ли нешто во врска со здравствените побарувања? Можеби, но не сметајте на тоа.

Науката е сè уште прилично мала. На пример, повеќето студии за ACV и губење на тежината се направени на животни или вклучуваат многу малку теми, па затоа е тешко да се извлечат цврсти заклучоци. Во една студија , луѓето со дебелина кои пиеле АЦВ дневно 12 недели изгубиле малку поголема тежина (околу 2-4 килограми) од оние кои не. Истражувачите шпекулираат дека оцетната киселина во ACV може да го забави празнењето на желудникот (што може да ве натера да се чувствувате полни), но исто така е можно луѓето да не се гладни откако пијат оцет затоа што тоа ги прави необични.

Постојат неколку мали, но ветувачки студии околу дијабетесот. Во две мали студии , луѓето кои конзумирале оцет (вклучително и бел оцет) пред јадење со јаглехидрати, доживеале помалку пораст на шеќер во крвта и се чувствувале поцелосно од оние што не го сториле тоа. Друга мала студија открила дека луѓето со дијабетес тип 2 кои пиеле АЦВ пред спиење имале понизок шеќер во крвта од оние што не. (Но, тоа не значи дека треба да престанете да ги земате вашите лекови во корист на користење на јаболков оцет!)

Нефилтрираниот јаболков оцет може да понуди некои уникатни здравствени состојки. Тоа е затоа што содржи „мајка“ – тоа е облачно глобус на дното на теглата – кое е богато со бактерии кои работат како пробиотици, населувајќи го цревата со здрави грешки. И, точно е дека ACV содржи некои хранливи материи како калиум, но не во значителни количини со оглед на тоа колку луѓе обично консумираат.

Севкупно, би рекол дека за повеќето луѓе, јаболков оцет спаѓа во категоријата „можеби или не може да помогне, но веројатно нема да боли“.

Но, ако имате какви било здравствени состојби или земате лекови, треба да разговарате со вашиот лекар пред редовно да пиете јаболков оцет. Постои можност дека може да комуницирате со одредени лекови или да ги влоши некои состојби (како рефлукс).

Ако немате какви било постојни здравствени состојби и сакате да пробате јаболков оцет, обидете се со вистинската зделка наместо да нанесувате ACV додатоци, така што точно знаете што добивате. Измешајте до две лажици ACV во чаша вода. Но запомнете дека бидејќи е многу кисел, може да ја еродира глеѓта на забите. Затоа четкајте или исплакнете ја устата потоа. Многу вкусен начин да уживате во ACV: Користете го во кујната за да додадете светла арома на преливи за салата, сосови и маринади.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...