HomeЗдравјеЧај од ѓумбир - кои се придобивките и штетите? Како правилно да...

Чај од ѓумбир – кои се придобивките и штетите? Како правилно да се вари?

Чајот од ѓумбир е традиционален народен лек за ублажување на симптомите на настинка. Топол чај со лимон и мед има затоплувачко и експекторантно дејство (ефикасен за лекување на кашлица), а исто така има и благо антимикробно својство – помага во борбата против воспалението во телото.

За возврат, Ајурведата (индиски учења за здравје и јога) го смета чајот од ѓумбир како средство за зајакнување на метаболизмот – а современото научно истражување го потврдува неговото влијание врз нивото на шеќер во крвта. Дали чајот од ѓумбир е навистина добар за губење на тежината?

Ѓумбир чај – придобивки и штети

Ѓумбирот е повеќегодишна билка со корен познат по своите корисни својства. Се верува дека ѓумбирот бил еден од првите зачини донесени во Европа од Азија. За третман на болести, чајот од ѓумбир се користел и во Античка Грција и во средновековна Европа.

Бидејќи ѓумбирот од растенија ( zingiber officinale ) спаѓа во истата ботаничка група како и куркумата, тие имаат слични својства и се користат на сличен начин. Особено, свежиот ѓумбир може да се користи како зачин за додавање во јадења со месо, салати и супи.

Контраиндикации за чај од ѓумбир вклучуваат хронични болести како што се дијабетес и висок крвен притисок. Исто така, бидејќи ѓумбирот го забавува згрутчувањето на крвта и го зголемува ризикот од внатрешно крварење, тој не треба да се користи за чиреви, гастритис и хемороиди.

Како правилно да се вари?

Забележете дека е подобро да користите свеж корен за правење чај од ѓумбир – во случај на употреба на сув прашок, ефикасноста се намалува. За да сварите еден литар чај, потребни ви се 10-15 гр ситно сецкан (или рендан) ѓумбир.

Постојат два начина на подготовка – во тенџере и во термос. Кога користите тенџере, водата прво се става да зоврие, а потоа се додава ѓумбир – и се вари 5-10 минути; на крајот, по отстранувањето од топлина, се додаваат зачини. Кога се подготвувате во термос, чајот прво се приготвува во врела вода, а потоа се додаваат зачини.

ѓумбир чај – состојки:

  • вода – 1 л
  • сецкан корен од ѓумбир – 10-15 гр
  • лимон – 2-4 парчиња
  • цимет – нотка
  • црн пипер – парче
  • нане – по вкус
  • мед – по вкус

Својства, придобивки и штети

Пред сè, истражувањата сугерираат дека ѓумбирот (и чајот од ѓумбир) може да помогне во борбата против микроинфламаторните лезии во телото, да ја намали болката во менструацијата и да ја олесни мускулната вкочанетост по вежбање – забрзувајќи го закрепнувањето на мускулите.

Што се однесува до мелениот ѓумбир, во дози од 1-3 g, тој може да ги ублажи симптомите на гадење – и за време на бременост и за време на болест на движење, па дури и хемотерапија. Сепак, важно е да запомните дека чајот од ѓумбир не е погоден за сите бремени жени – и најдобро е да се консултирате со лекар.

Влијание врз „машката моќ“

Традиционално, ѓумбирот се смета за афродизијак што може да ја зголеми машката сила. За жал, ова тврдење не е поддржано од науката. Постои само една студија која покажува ефект на чај од ѓумбир врз зголемување на нивото на тестостерон и подобрување на квалитетот на спермата.

Бидејќи гореспоменатата студија беше спроведена во Ирак (еден од најголемите производители на ѓумбир), беа проучувани неплодни мажи, а дозата и фреквенцијата на употребата не беа откриени – тешко е да се смета дека е веродостоен.

Чај од ѓумбир за слабеење

Во студии врз животни, се покажало дека потрошувачката на ѓумбир значително ги намалува нивоата на шеќер во крвта и инсулин (до 35%). Во теорија, ова може да укаже на придобивките од ѓумбир чајот за слабеење. Сепак, студиите врз луѓе не покажале сличен резултат и ефектот врз телото бил минимален.

И покрај тоа, ѓумбирот може да го намали апетитот и да го зголеми термичкиот ефект на храната. Всушност, топол чај од ѓумбир може да биде добар за борба против гладот ​​- но не може да се каже дека самиот ѓумбир може да ви помогне да изгубите тежина или да го забрзате согорувањето на маснотиите.

Покрај тоа, за да изгубите тежина, треба да пиете чај од ѓумбир без мед или други засладувачи – тие го зголемуваат нивото на шеќер во крвта и предизвикуваат чувство на глад. Плус, треба да запомните за присуството на контраиндикации – на пример, зголемување на крвниот притисок.

Чајот од ѓумбир е традиционален народен лек за настинки и кашлање. Покрај тоа, овој чај може да се користи и за слабеење – но не за согорување на калории, туку за борба против гладот. Сепак, важно е да се запамети дека чајот од ѓумбир има контраиндикации – ја разредува крвта и го зголемува крвниот притисок.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...