HomeТренинг8 професионални совети за да ги зголемите тренинзите кога имате малку време

8 професионални совети за да ги зголемите тренинзите кога имате малку време

Не е секогаш лесно да одите во теретана или да издлабите време за тренинг. Понекогаш, само започнувањето е најтешкиот дел од вежбањето. Значи, штом се посветите да го остварите, помага да ги направите вашите тренинзи што е можно поефикасни и ефективни.

За да дознаете повеќе, разговаравме со Луси Секстон и Трејси Карлински, ко-основачи на онлајн фитнес-платформата, Bonded by the Burn, која нуди часови во живо и на барање, почнувајќи од вежби со бенд со отпорност на ниско влијание, до интервали со висок интензитет. Подолу, тие споделуваат осум совети кои ќе ви помогнат да  извлечете максимум од вашите напори  и да ги видите резултатите што ги сакате.

ПОЧНИ СО ДЕСНИОТ МИНСТЕТ

„Фокусирајте се на дисциплинирање на вашиот начин на размислување околу фитнесот и вежбање“, вели Карлинкси. „Со правилно размислување , можете да направите што сакате.“ Верувајте дека можете да станете подобри, посилни и повеќе атлетски, без оглед од каде започнувате, и ќе имате поголема веројатност да видите напредок и да ги достигнете своите цели. „Откако ќе се вклучите во овој начин на размислување, ќе започнете да правите избори што го поддржуваат она што сакате да го почувствувате и постигнете“.

МАКСИМИЗИРАЈТЕ ГО ВАШЕТО ВРЕМЕ

Притиснато за време? „Фокусирајте се на спроведување на сложени движења во вашата рутина во теретана“, вели Секстон. „ Комбинираните вежби регрутираат повеќе мускулни групи истовремено, максимално зголемувајќи го вашето време во секој потег“. Значи, можете да направите повеќе за пократок период. На пример, комбинирајте сквот со надземна преса за да ги работите мускулите на нозете, јадрото и горниот дел од телото. Сложените движења исто така го зголемуваат срцевиот ритам повеќе од статичките вежби, така што ќе добиете и кардиоваскуларна корист.

МАКСИМИЗИРАЈТЕ ГО ВАШИОТ РАБОТЕН ПРОСТОР

Ако вежбате  дома , поставете се за успех пред да започнете. „Бидете сигурни дека имате доволно простор да ја поставите целата опрема и слободно да се движите за време на тренингот“, советува Секстон. „Сакам да ја чувам целата своја опрема во една област, така што е лесно да се поставам и чувам пред и по тренингот. Конечно, оставете го вашиот телефон во друга просторија и изберете соба што има врата за да можете да избегнете одвлекување внимание “.

ИНВЕСТИРАЈТЕ ВО РАЗНОВРСНА ОПРЕМА

Не ви треба решетка за напојување, клупа и гума за трактор за да напорите добра пот. Наместо тоа, набавете неколку парчиња разноврсна, ефективна опрема што може да се користи за различни вежби. Секстон препорачува  едрилици  и  ленти за отпор . „Едриличарите се лесни и лесно преносливи. Тие можат да се користат за изведување на различни вежби за стабилизирање, зајакнување и кардио “, вели таа. А, лентите за отпор ќе ви помогнат да  градите мускули  без потреба од тромави тежини. „Повеќето ленти за отпор доаѓаат во комплети за да можете да ја зголемите напнатоста откако ќе се прилагодите на одредена лента за отпор, спречувајќи висорамнини.

КОМБИНИРАЈТЕ ЈА СИЛАТА И КАРДИОТО

„Размислете за вклучување денови каде што спарувате  вежби засновани на сила  со  кардио-вежби “, советува Секстон. „На овој начин можете да изградите мускули и да ја зголемите кардиоваскуларната издржливост во рамките на истиот тренинг“. На пример, обидете се да ротирате помеѓу множества сквотови и скок сквотови, или спарете ги наизменичните скокови во скок со прошетки за одење. „Како и секогаш, најдобро е да се консултирате со тренер, тренер или лекар за да смислите план кој најдобро одговара за вас и вашето тело“, додава таа.

ПРИОРИТИЗИРАЈ СЕ НА СПИЕЊЕ

Одморот е витален елемент на секој план за вежбање. „ Спиењето им  нуди на телото и мозокот време да се обноват и опорават и игра клучна улога во растот на мускулите, закрепнувањето и слабеењето или зголемувањето на телесната тежина“, вели Карлинкси. „Внимавајте на  хигиената на спиењето и испробајте различни работи за да се осигурате дека одмарате добро .“ Дали најдобро спиете во целосна темнина? Пробајте затемнети нијанси. Ако сте лесен сон, приклучоците за уши може да бидат корисни. Спиењето и вежбањето одат рака под рака , затоа дадете му на вашата рутина за спиење исто толку размислување и внимание, како и рутината за вежбање.

СЛУШАЈТЕ ГО ВАШЕТО ТЕЛО

Плановите за фитнес бараат  денови за одмор. Ако сте сосема нови за да вежбате, можеби ќе ви требаат три дена одмор неделно. Ако сте ветеран вежба, само еден ден може да биде доволен, но не постои прецизна формула – таа е лична. „Дотерајте се како се чувствува вашето тело“, вели Карлински. „Ако се чувствувате дополнително болно или осиромашено, не заборавајте да си дадете ден за одмор со дополнителни TLC“. Ако сте за тоа, таа предлага да пробате сол со бања Епсом за да ги смирите тие вредни мускули.

НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ ДА ДИШЕТЕ

Секако, дишете цел ден, секој ден. Но,  дишењето со намера  може да има корист од вашето вежбање краткорочно и од физичкото и менталното здравје долгорочно. „Внимателни  вежби за длабоко дишење даваат едноставен начин за зајакнување на закрепнувањето и да предизвикаат одговор на релаксација во телото и умот по тренингот“, вели Карлински.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...