HomeЗдравје8 мали промени за подобрување на вашето здравје ова лето

8 мали промени за подобрување на вашето здравје ова лето

Сега, кога деновите стануваат подолги, а времето станува потопло, можеби е време да ги процениме повторно нашите здравствени рутини. Летото е често кога повторно се посветуваме на нашите планови за здрава исхрана, така што изгледаме и се чувствуваме одлично цела сезона. Но, не чувствувајте се дека мора целосно да го реновирате вашиот план за фитнес и исхрана за да ги видите резултатите, има многу мали промени што можете да ги направите и имаат значително влијание со текот на времето.

Еве неколку прекрасни нови навики што можете да започнете да ги формирате за големи резултати:

ДОБИЈТЕ ЕКСТРА СОН

Не ја потценувајте моќта на добар сон. Не само што повеќето од реставративните функции на  нашето тело се  случуваат ноќе, туку има и  студии кои го поврзуваат повисокиот БМИ  со луѓето кои имаат помалку од 8 часа сон на ноќ. Студија на  Универзитетот во Колорадо од 2012 година  откри дека кога учесниците не спијат доволно, тоа влијае на нивниот избор на храна. Не само што оваа група заврши да јаде повеќе, туку направи и посиромашни избори за храна. Со цел 7-8 часа мирен сон на ноќ, помага да изберете негување храна и го оставате вашето тело одморено и обновено.

Не сте сигурни како треба да се справите со јадење пред да удрите во сено? Експертот за внатрешна исхрана, Стефани Нелсон, МС, РД, вели: „Докажано е дека јадењето два киви пред спиење го подобрува квалитетот на спиењето, како и пиењето чај од камилица или сок од вишна или цреша. Од друга страна, јадењето голем оброк непосредно пред спиење, особено оној богат со додаден шеќер, може да го наруши вашиот сон “.

ЧЕКОР ДО ТОА

Дали знаевте дека одењето може да го  засили метаболизмот и помага да се смири стресот ? Сончевото летно време го прави многу полесно излегувањето и чекорот. Паркирајте подалеку, земете скали наместо лифт, заокружете ја кујната додека кафето се надуе или направете неколку 10-минутни паузи за пешачење во текот на целиот ден . Овие мали делови на движење може да изгледаат мали, но се собираат во текот на целата недела!

Стефани вели : „ Летните активности како одбојка на отворено, пешачење, пливање или качување по карпи се одлични тренинзи преправени во забавни социјални можности. Одбојката и искачувањето можат да ви помогнат да ставите мускули, додека пешачењето и пливањето ја зголемуваат оксидацијата на маснотиите за да ви помогнат да изгубите тежина “.

НАПРАВЕТЕ ПАМЕТНИ ТВАПИ

Сонце е надвор, пиштоли надвор и (хамбургер) бухти надвор! Со сите летни скари кои најверојатно ќе ги посетувате, можеби ќе се одвраќате од вашите вообичаени навики во исхраната почесто отколку што сакате. Секој толку често, обидете се да изберете за вашиот плескавица на зелена салата наместо пунџа за да заштедите на калории и јаглехидрати. Не можете да уживате во оние предмети на скара без леб? Одлучете се за лесна пунџа за да заштедите калории или целосна пченица за дополнителна доза на хранливи материи и цели зрна.

Стефани вели:  „ Останете на вистинскиот пат со замена на хамбургер за пилешко на скара или вашиот омилен засладен пијалок за газирана сода внесена со краставица и цедење вар. Не мора да правите паметна размена секој пат; забележи колку често присуствуваш на настани и ако тоа се додава, размисли да направиш здрава размена на некои за да ги задржиш своите навики “.

ПОЧНЕТЕ СО ГОТВЕЊЕ

Иако ги сакаме леснотијата и практичноста при преземање, тие оброци во рестораните навистина можат да се додадат кога нарачувате повеќе пати неделно. Честото јадење при земање е тешко да се следи како овие намирници придонесуваат за вашето здравје и лични цели, бидејќи не знаете како се подготвуваат. Размислете за намалување на нарачките за вадење лето и готвење дома. Свежи, вкусни производи никогаш не се добиваат полесно отколку во лето. Обидете се да го достигнете вашиот локален пазар на земјоделци еднаш неделно, да земете овошје и зеленчук во сезоната и да соберете здрав оброк. Немате пристап до пазарот на земјоделци? Делот за производи во самопослуга има и најсвежи опции во текот на летото.

Стефани вели: „Моето омилено овошје и зеленчук што може да ги добие на пазарот на земјоделци се домати, тиквички, праски, модар патлиџан и аспарагус. Можете да ги мешате и да ги совпаѓате во шарена салата или печен зеленчук / мешавина од овошје “. Со заменување на еден од вашите вообичаени оброци за земање со домашен оброк, добивате дополнителни витамини, минерали и растителни влакна, истовремено намалувајќи го вишокот масло, сол и шеќер што доаѓаат во оброците за земање.

ПАМЕТНИ ЗАКУСКИ

Кога ќе седнете со големи вреќи со храна закуска, може да биде лесно да се консумираат повеќе од една порција. Измерете ги добрите во индивидуални вреќи или контејнери пред време за да можете лесно да грабнете, да грицкате и да следите.

Уште гладни? Стефани има неколку совети за вас! „Ако сакам повеќе храна откако ќе изедам порција чипс или друга храна закуска, ќе зграпчам претходно исечкана брокула или морков и ќе ги натопам во хумус. Исто така, ќе го измијам со чаша вода, што ме исполнува. Треба да се чувствувате сити, сте ја изеле закуската што првично ја посакувавте и само што сте добиле порција зеленчук “.

ДО ВАШИОТ ВЕЧНИ ПРЕВЕД

Скарата не е наменета само за хамбургери и виршли! Стефани верува дека летото е совршено време да го зголемите внесот на зеленчуци. Таа сака да служи асортиман на зеленчук на скара. Не само што имаат одличен вкус, туку и дополнителните зеленчуци овозможуваат зајакнување на исхраната.

Само фатете корпа за скара и попрскајте во омилениот зеленчук. Фрлете ги во малку масло (маслото од авокадо е одлична опција кога готвите во супер високи температури), фрлете некои од вашите омилени зачини и варете ги за вкусна страна. Сакате пченка на кочар во лето? Испрскајте го секое уво со малку масло и зачини, завиткајте го во влажна хартиена крпа и покријте го со фолија. Фрлете ја на скара и за 20 минути имате совршено зготвена пченка!

ВКЛУЧИТЕ ПРОТЕИН НА ПОЈАДОК

Повеќето луѓе не добиваат доволно  протеини за време на појадокот , оставајќи ги гладни набргу после јадење. Обавезно вклучете протеини со утринскиот оброк за да бидете сити и задоволни. Некои лесни опции за протеини вклучуваат грчки јогурт, урда, јајца или протеински прав. Проверете ги  овие лесни појадувања, исполнети со протеини појадок  за уште поголема инспирација!

ПИЈТЕ ПОВЕЌЕ ВОДА

Летото е совршено време да го зголемите внесот на вода бидејќи топлината го олеснува дехидрирањето. Чувајте шише со вода во близина постојано. Пијте чаша кога ќе се разбудите и пред оброците и закуските за да внесете повеќе течност во текот на денот. Не сте fanубител на вкусот на обична вода? Додадете парчиња овошје или краставица за да ја вкусите водата без дополнителни калории.

ВО КРАЈНА ЛИНИЈА

Овие предлози може да изгледаат мали, но ако се прават постојано, тие можат да направат огромна разлика со текот на времето. Предизвикајте се да пробате да формирате некои од овие навики и да следите како тие ве прават да изгледате и чувствувате. Имате ли свои совети?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...