HomeЗдравје7 протеини без месо

7 протеини без месо

Сите сме слушнале многу за протеините – во реклами, на етикети со производи, во салата. Повеќето луѓе рефлексивно мислат на месото како најдобар извор. Секако, тоа е понлно со протеини. Но, и други намирници надвор од месото (вклучително и растителна храна), исто така, се сметаат за високо квалитетни протеини. И некои од нив може да ве изненадат.

Можеби сте го чуле терминот „целосен протеин“ или „протеин со висок квалитет“. Еве што значи: Аминокиселините се градежни блокови на протеини, а потребни ни се аминокиселини за да направиме протеини во нашето тело како хормони и ензими. Телото може да направи само некои од овие аминокиселини, но девет од нив треба да се јадат преку храна – тие девет се нарекуваат „основни“ аминокиселини.

„Комплетен“ протеин ги има сите овие девет есенцијални аминокиселини во соодветни количини. Комплетна протеинска храна, исто така наречена „висококвалитетна“ протеинска храна. „Нецелосните“ протеини недостасуваат една или повеќе од основните аминокиселини и обично се растителна храна. Нецелосните протеини сè уште можат да го снабдат она што му треба на телото. Иако порано се сметаше дека треба да ги јадете оние нецелосни извори на протеини заедно во истиот оброк , како грав и ориз, за ​​да создадете целосен протеин, сега знаеме дека едноставно јадењето на различни протеини храна во текот на денот е доволно.

Кога станува збор за комплетен, високо-квалитетен протеин, месото традиционално беше зелено светло. Но, тоа не е ваша единствена опција. Еве седум храна над месото кои ќе ви го дадат потребниот протеин:

Квиноа: Секоја половина шолја квиноа содржи четири грама целосен протеин, и е добар извор на растителни влакна (и е без глутен). квиноата има благ, малку вкусен вкус, а вие можете да го послужите како гарнир како кускус или како топла житница за појадок.

Јајца: Иако некои луѓе се фокусираат на белците, во жолчката има и протеини (од седум грама протеини во големо јајце, околу четири доаѓаат од бело и три од жолчка). Жолчката, исто така, содржи хранливи материи и соединенија, а белото не – како лутеин, антиоксиданс.

Соја: Без разлика дали е во подот како едемам, во чаша како соја млеко, или се притисне во тофу, сојата е висококвалитетен протеин. За да добиете најмногу здравствени придобивки од сојата, одберете ги изворите на целата храна (како емамам или тофу) почесто од повисоко обработените верзии во храна како барови, замрзнати хамбургери и други спакувани производи кои содржат изолиран протеин од соја.

Фстаци : Неодамнешната анализа неодамна покажа дека печените ф’стаци ги содржат сите есенцијални аминокиселини. Една унца од орев од дрво има околу шест грама протеини и три грама влакна.

Млечни производи: И двата вида протеини во млечни производи (сурутка и казеин) се целосни. Всушност, во анализата на квалитетот на протеините , млечните производи всушност рангираат повисоко од говедското месо. Без разлика дали ќе изберете целосно млеко без маснотии, содржината на протеини е приближно иста (околу осум грама по чаша). Чаша јогурт, особено грчки јогурт, може да има уште повеќе.

Леќата : Ова жито без глутен е целосен протеин и во една студија , луѓето објавија дека тоа е повеќе полнење и задоволувачко од оризот или пченицата (и покрај неговото име, леќата не е всушност форма на пченица!). Додадете го во зелени салати за протеинско засилување или печете го со брашно од леќата. 

Риба: Рибата е одличен извор на посно, висококвалитетен протеин. Иако лососот се смета за „масна“ риба, тие масти се заштитни за срцето и се добри за мозокот. Тилапија од четири унца или филе од лосос спакува повеќе од 20 грама протеини.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...