HomeХрана6 совети за да го одржувате слабеењето на вистинскиот пат

6 совети за да го одржувате слабеењето на вистинскиот пат

Неуспехот има толку многу негативни конотации – особено во контекст на губење на  тежината. Ако вашата цел е да фрлите килограмите, секој резултат што не вклучува помал број на вагата може да се чувствува како голем пад.

Вистината е, недостаток на успех кога станува збор за диета и вежбање не е исклучок; тоа е правило, објаснува д-р Пол Дејвидсон, директор за здравје во однесувањето во Центарот за метаболичка и баријатриска хирургија во болницата Бригам и жени во Бостон, Масачусетс. „После 2 милиони години, нашите мозоци станаа дизајнирани за ефикасно складирање на маснотии за подобрување на преживувањето. Низ историјата, тежината беше голема, бидејќи ни дозволуваше да ги преживееме сушите, гладот ​​и времето кога ловот беше неуспешен “.

Биолошки, слабеењето не е лесно, а  назадувањата се неизбежни. Постојат многу причини за да не успееме кога се обидуваме да слабееме надолу, но клучот е да научиме од – и да не се чувствуваме исфрлени од заобиколување – од заобиколните страни. Патот до вашата цел може да биде ветровит, но сепак можете да стигнете на посакуваната дестинација со користење на какво било назадување во ваша корист.

ПРИЧИНИН ЗОШТО НЕ ЈА ГУБЕТЕ ТЕЖИНАТА

Постојат многу причини што вашиот пат кон слабеењето може да изгледа скоро невозможно, но честопати, борбите започнуваат со едноставни, неточни претпоставки, објаснува  д-р Кети Рикел , клинички психолог и специјалист за слабеење. „Луѓето обично мислат дека слабеењето е едноставен производ на„ калории, калории потрошени “. Така, кога некој „прави сè како што треба“ во смисла да јаде помалку и да се движи повеќе, може да биде неверојатно фрустрирачки  кога не гледате резултатите “.

Но, други фактори како  стресот  и  вознемиреноста , на пример, играат голема улога во слабеењето. „Носењето телесни масти, од еволутивна перспектива, играше заштитна улога за нашите предци“, вели Рикел. Значи, ако „правите сè како што треба“, но  нивото на стрес е високо до небото , вашето тело може да помисли дека е во опасност и се држи до дополнителни маснотии. Недостаток на  разновидност на микроби во цревата, воспаление од преработена храна  и  премалку сон,  исто така, може да биде блокада на патот до губење на тежината.

Дополнително, луѓето често следат  рестриктивни диети, што може да предизвика лошо влијание. За еден: „Кога премногу ограничуваме или претежнуваме, всушност можеме да му  наштетиме на метаболизмот “, објаснува  Линдзи Бранкато , ПсиД, лиценциран клинички психолог. Вие исто така може да завршите со незадоволство од начинот на кој јадете и да се чувствувате виновни за јадење нешто што се смета за „лошо“. За возврат, ова „може да постави маѓепсан циклус на ограничување и надминување, што ќе ве натера да се чувствувате уште повеќе како неуспех“, вели Бранкато.

Овој  јо-јо циклус на диети  може исто така да ве натера да мислите дека  недостатокот на волја е проблемот  (и да ве натера да се чувствувате лошо за себе) – кога тоа ретко е случај, вели таа.

Уште повеќе, секој е различен. „Можеме лесно да се фатиме во размислување дека ако нешто работи за другите, треба да работи за нас, а ако не, некако не успеваме“, вели Бранкато. Бидејќи сите имаме  различна генетика, начин на живот и се разликуваат во возраста и полот, „нема една диета што може да работи за секого и треба да откриеме што работи за секој од нас поединечно“, вели таа.

НАЧИНИ ДА СЕ ПОСТАВИ СЕ ЗА УСПЕХ

За среќа, неуспесите се можности да научите за вашето тело, преференции, предизвикувачи и модели и да ги користите за да го разгорите вашето патување кон слабеењето. Еве шест начини да го направите тоа:

1. РЕФРАМИРАЈТЕ ГО ВАШИОТ НАЧИН НА РАЗМИСЛУВАЊЕ

Ако често се чувствувате како да не сте успеале, важен прв чекор е да го преформулирате начинот на кој размислувате, сугерира  Хаиме Кофино , д-р, MPH, соработник по докторски истражувања на Медицинскиот факултет во Њујорк Гросман. На пример, обидете се да си кажете нешто како: „Не ослабев оваа недела, но сепак можам да донесувам одлуки што се во согласност со моите цели за слабеење“. Да се ​​покажеш сочувство многу напредува кон постигнување и одржување на твоите цели, вели таа.

2. ОСТРАНЕТЕ ГО ВАШИОТ СТРЕС

За да може вашето тело да се чувствува безбедно (и да изгубите тежина), треба да знае дека ќе има периоди на недоволно храна, одмор,  сон  и  закрепнување , објаснува Рикел. Погледнете ги нивоата на стрес, сеќавајќи се дека стресот  може да биде емотивен  (работни рокови, токсични врски) и  физички  ( предолго да бидете во  калориски дефицит, интензивно вежбање без одмор, или не спиење добро). Понекогаш, дури е потребно да имате период на земање повеќе храна и помалку вежбање (со фокус на сон и закрепнување) за да го подготвите вашето тело за губење на тежината, вели таа. „Ова може да изгледа контраинуитивно и фрустрирачко, но запомнете дека отпорноста на вашето тело на слабеење може да биде неговиот обид да ве одржи жив“.

3. БИДИ СТРПЛИВИ

Драстично намалување на калории и скокање по  диети не е одржливо . „Јо-јо диетата е опасна, бидејќи  брзото, краткорочно слабеење  е проследено со враќање на тежината и дополнителни килограми – начин на градење на мозокот во заштитна мрежа, бидејќи слабеењето честопати се смета за опасно, знак на нестогоинствена околина “, вели Дејвидсон. Научете од ова  правејќи ја вашата обврска подолгорочна . Умерените промени и во вашите  навики на јадење  и  вежбање  не се премногу стресни за вашата физиологија – и посигурно е дека ќе доведат до долготрајни промени, вели Рикел.

4. НАЈДЕТЕ ГО ВАШЕТО ЗОШТО

Бројот на скалата може да биде вашата цел, но  поголеми причини  – вклучително и здравствени проблеми, желба да бидете поспособни да се занимавате со активности, да сакате да бидете околу вашите деца или да чувствувате помала болка во зглобовите – имаат тенденција да мотивираат долго- терминот се менува подобро, вели Дејвидсон. „ Мотивацијата  е клучна, и да ја интернализираме, важно е да  имате визија за тоа кон што се стремите “.

5. ПОКАЖЕТЕ СИ СЕБЕСИ МАЛКУ ЉУБОВ

Наместо да преживувате над лошото, наградете го доброто. „Нашиот мозок ќе нè охрабри да правиме работи за кои сме наградени“, вели Дејвидсон. Пронајдете начини да ги зајакнете здравите промени што ги правите, без разлика дали станува збор за  нова опрема за вежбање , разгалување со  топла бања или планирање  забавно излегување за време на викендот. Малите награди на патот ги прават работите попријатни и исто така ве охрабруваат да продолжите.

6. ПОДАРЕТЕ МУ НА ТЕЛОТО ОНА ШТО МУ Е ПОТРЕБНО

Ништо не треба да биде надвор од границите кога станува збор за здрава,  добро избалансирана диета, која промовира губење на тежината. Дури и  десертот може да биде тајна алатка за слабеење. Со тоа, важно е да се фокусирате на  хидратација , добивање  на висококвалитетни протеини  (да помогнете во обновата на вашите клетки, мускули и органи) и  здрави, сложени јаглехидрати  (за да ги обезбедите вашите енергетски потреби). Особено,  диетите растителни  како  медитеранската диета  може да бидат особено корисни за губење на тежината. „  Медитеранската диета постојано покажува позитивни резултати бидејќи не станува збор за лишување. Наместо тоа, тој се фокусира на повеќе густи хранливи материи избори со поголеми количини на зеленчук, овошје,  здрави масти  како  маслиново масло и  ограничени количини месо  и  млечни масти “. Ако имате проблем да пронајдете диета што одговара на вас, не плашете се да контактирате со лекар или  регистриран диететичар  кој може да ви помогне да прилагодите план за вашите индивидуални потреби и начин на живот.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...