HomeХрана6 причини да јадете повеќе печурки

6 причини да јадете повеќе печурки

Печурките се одличен пример за „не проценувај ја книга според корицата“. Да, тие се габи. И сигурно, некои сорти изгледаат како нешто од приказната за д-р Сеус. Но, печурките заслужуваат да се фрлаат во вашата кошничка и да се додаваат на оброците многу почесто (не само што се порачуваат на пица, иако и тоа е вкусно!). Еве шест причини зошто:

1. Тие обезбедуваат витамин Д: Печурките се единствениот производ што испорачува витамин Д, хранлива состојка која не е лесно да се добие во многу вообичаена храна. Тоа е затоа што печурките можат да направат витамин Д кога се изложени на УВ светлина. На пример, една печурка портабела третирана со УВ светло содржи повеќе од 100% од Дневната вредност на витамин Д. Проверете го панелот за исхраната за содржина на витамин Д на портабела, бело копче и кафеави кремини печурки („бебешки бели“). Овие сорти се со поголема веројатност да се третираат.

2. Имаат вкус на месо: Вкусот на печурките е опишан како „умами“, јапонски збор што значи „пријатен солен вкус“, што се нарекува петто чувство за вкус. Печурките Портабела (и кремини) имаат повеќе вкус, иако поблагиот вкус на белото копче се продлабочува со готвењето. Печурките „Портабела“ имаат и месна текстура, па затоа ќе ги видите на скара цели или послужени на бухти наместо плескавици со месо.

3. Тие се богати со селен: Печурките се еден од најбогатите извори на селен во патеката за производство. Тоа е минерал кој работи како антиоксиданс во вашето тело, ги штити клетките од видот на штета што може да доведе до болести. Селенот исто така игра улога во имунолошкиот систем.

4. Тие исчезнуваат во мелено месо: Со нивниот месен вкус и текстура и способност да исчезнат во мелено месо, тие се совршен начин да се намали количината мелено говедско месо (или мелено свинско, пилешко или мисирка) што го користите рецепти. Со овој трик, исто така, ќе го намалите бројот на калории и маснотии во вашиот рецепт. (Еве го мојот рецепт за говедско месо од бурито, пријателско замрзнувач, кое се протега мелено говедско месо со печурки со бело копче.)

Имајте на ум овие препораки за соодносот додека готвите:

  • Плескавици и лиснато месо: Користете 25% печурки до 75% мелено месо
  • Такос: Користете 50% од секоја печурка и мелено месо
  • Сосови од тестенини: Користете 70% печурки до 30% мелено месо

5. Може да помогнат при слабеење: Печурките се исклучително калорични. Има само околу 20 калории во порција пет печурки со бело копче или една цела печурка портабела! Сепак, печурките исто така задоволуваат. Во една студија објавена во списанието „ Апетит“ , луѓето кои менувале печурки за месо за време на ручекот, ја намалиле количината на калории и маснотии што ги земале, но тие изјавиле дека се чувствуваат исто толку сити и задоволни како и оние што јадат месо.

6. Тие се одржлива култура: печурките се одгледуваат во садови во затворен простор и не бараат сончева светлина, земјоделско земјиште или многу вода. Кога ги јадете наместо месо – или ги мешате за да јадете помалку месо – исто така го намалувате вкупниот отпечаток на јаглерод од вашите оброци.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...