HomeХрана10 знаци дека не јадете доволно протеини

10 знаци дека не јадете доволно протеини

Протеинот  е камен-темелник на  здравата исхрана  и  губење на тежината  и е лесно достапен во многу од храната што ја јадете, вклучувајќи  живина, месо, млечни производи, риби, јајца, мешунки, ореви, семиња, соја, па дури и цели зрна. Истражувањата  покажуваат  оброци  или закуски со повеќе протеини, исто така, можат да помогнат во намалување на гладот ​​и да се прошири чувството на ситост.

Препорачаната дневна доза (RDA) за мажи на возраст од 19-50 години е 56 грама на ден, а тоа е 46 грама на ден за жени. За да добиете поконкретна  препорака за она што  ви  треба, можете да го пресметате врз основа на вашата телесна тежина, вели Линдзи Кејн, РД. „Општо земено, ви требаат 0,8 грама протеини на килограм телесна тежина (што е околу 0,4 грама на килограм телесна тежина)“. Ова се преведува на околу 56 грама протеини за некој кој тежи 154 килограми. Може да го следите внесот на протеини со апликација како MyFitnessPal  и исто така да обрнете внимание на следниве знаци дека можеби не внесувате  доволно во вашата диета:

ГУБЕЊЕ НА МУСКУЛНА МАСА

Протеинот е составен од аминокиселини, кои се  неопходни за градење на мускулите. Ова значи дека ако не добивате соодветен протеин, мускулната маса може да страда. „Можеби ќе го забележите ова како намалена сила, промена на телесната тежина или дури и како одговара вашата облека“, вели Ренди Еванс, РД.

СТАНУВАТЕ ПОДЛЕЖНИ НА ФРАКТУРИ

Покрај калциумот,  истражувањата  покажуваат дека исхраната богата со протеини е корисна за целокупното здравје на коските кај возрасните. „Без доволен протеин за да обезбеди енергија на нашите органи и мозок, телото ќе бара други извори, а едно место од кое ќе позајми е скелетно мускулно ткиво“, вели Шерил Мусато, РД, автор на „Негуваниот мозок“ и „На Акционен план за предијабетес и Книга за готвење “” Ако постојано имате недостиг на протеини, со текот на времето,  вашите коски  ќе бидат подложни на повреди како што се фрактури на стрес и паузи. “

СЕКОГАШ СТЕ ВО ЛОШО РАСПОЛОЖЕНИЕ

Дали сте се нафрлиле на вашиот значаен друг или момчето во кафулето кое погрешно го напишало вашето име? „ Раздразливоста е еден од знаците на ниско ниво на протеини“, вели Џeејми Хики, регистриран диететичар и личен тренер. „Со ублажување на ефектот на јаглехидрати [што може да го зголеми шеќерот во крвта], протеинот со бавно варење помага да се одржи вашето расположение стабилизирано“.

ПОЧЕСТО ОСТАНУВАТЕ БОЛНИ

Ако сте секогаш под времето, недостаток на протеини во исхраната може да биде виновен. „Протеинот е градежен блок на антитела кои се произведени од нашиот  имунолошки систем , помагајќи ни да се бориме против бактериите и вирусите“, вели Мусато, кој додава дека сега е супер важно време да се внимава на потрошувачката на протеини, додека трае  сезоната на настинка и грип. „Исхраната со дефицит на протеини, исто така, резултира во намалување на Т-клетките, кои се борат против микробите и го подобруваат нашиот имунолошки систем“.

ВАШИТЕ НОКТИ СЕ КРШЛИВИ, А РАСТОТ НА КОСАТА Е БАВЕН

Кога недостасуваат протеини, ноктите можат да станат кршливи – лесно се распаѓаат – додека вашата коса не само што го губи својот сјај, туку исто така може да престане да расте, вели Мусато. Премалку протеини го менуваат фокусот на телото од растечки јаки нокти и коса кон зачувување на протеини.

НЕ СЕ ЧУСТВУВАТЕ ИСТО

Во потешки случаи на недостаток на протеини, можеби нема да можете соодветно да ги санирате повредите или раните. „Многу пати нашите потреби за протеини се зголемуваат над нашите основни вредности по одредени настани, вклучувајќи операции, инфекции или повреди“, вели  Мелиса Мачер , РД. Слично на тоа да станете подложни на фрактури на стрес, исто така сте склони кон побавно заздравување. „Посебно е важно да се консултирате со вашиот лекар или диететичар по овие големи настани за да ги одредите вашите специфични потреби од протеини и оптималното внесување“.

САКАТЕ ПОВЕЌЕ ЗАКУСКИ

Сите знаеме како е да се  доживее желба , но главен знак дека може да имате недостаток на протеини е ако се најдете повторно и повторно во фрижидер или оставата, чајната кујна. „Без доволен внес на протеини, можеби нема да  почувствувате исполнетост “, вели  Емили Данкерс , МС, РД. „Ова може да доведе до бесконечно грицкање обидувајќи се да ја пополни празнината на глад“.

ГЛАДНИ СТЕ ВЕДНАШ ПО ЗАВРШУВАЊЕТО НА ЈАДЕЊЕТО

Нормално е нивото на глад да флуктуира; на пример, можеби сте  погладни по напорниот тренинг отколку во денот на опоравување. Меѓутоа, ако откриете дека не можете да се заситувате или редовно се чувствувате задоволни од вашите оброци и закуски, тоа може да биде знак дека треба да внесете повеќе протеини. „ Телото вари протеини  побавно од јаглехидратите ( кои ни даваат брза енергија ), па затоа е добра идеја да внесувате извор на протеини на секој оброк и ужинка за поодржливо ниво на енергија и ситост“, вели Мечер.

ВИЕ СТЕ АНЕМИЧНИ

Несоодветниот протеин може да го  забави метаболизмот , што влијае на производството на хормони еритропоетин (ЕОП) – клучно за производството на црвени крвни клетки. Ова може да резултира со анемија, состојба кога немате доволно здрави црвени крвни клетки за да носите кислород до ткивата на телото. „Намалениот внес на протеини во исхраната може да доведе до блага до умерена анемија“, вели  Кетрин Кимбер , РД. Симптомите вклучуваат замор, бледа кожа, отежнато дишење (особено при вежбање) и вртоглавица. Ако имате некое од овие проблеми, добро е да разговарате со вашиот лекар.

ИСКУСУВАТЕ ЕНЕРГЕТСКИ ПАДОВИ

Како се вкупните дневни нивоа на енергија? Дали се наоѓате себеси со пад на енергијата (или два) во текот на целиот ден? „Протеинот го забавува ослободувањето на гликоза [ака шеќер] во крвотокот, спречувајќи скокови на шеќер во крвта после конзумирање оброк или ужинка“, вели  Кејти Вон , MS, RD. Нешто едноставно како спојување парче овошје со неколку ореви или путер од ореви или грчки јогурт прелиен со свежо овошје може да направи голема разлика, забележува Вон.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...