HomeЗдравје10 причини да почнете со одење секој ден

10 причини да почнете со одење секој ден

Пешачењето е една од најздравите активности што можете да ги правите. Постојано се докажува дека ставањето на едната нога пред другата е  од корист, од крвен притисок и контрола на телесната тежина до вашето расположение. И, бидејќи бара само пар чевли и простор за движење, тоа е едно од најлесните вежби за остварување.

Без разлика дали одите специјално за вежбање, патувате на работа или избирате скали над лифтот, вие сте на вистинскиот пат. Останува само да се направи постојана навика. За таа цел, еве 10 одлични причини за пешачење секој ден.

Оставува рутина

Еден од најтешките аспекти на вежбање е едноставно појавување. Излегувањето од врата може да изгледа застрашувачки, но откако ќе ги споите конзистентните тренинзи, тие ќе станат дел од вашата рутина. Истражувањата сугерираат  дека се потребни околу 66 дена за да се формира навика. Одење на прошетка секое утро или шетање после вечера секоја вечер ќе ве стават на патот кон долгорочен успех.

Го намалува крвниот притисок

Високиот крвен притисок е поврзан со сериозни состојби, како што се мозочен удар и срцеви заболувања, па затоа се исплатува непречено да пумпа крвта. За среќа, пешачењето се покажа како одлична опција за намалување на крвниот притисок. А  шест-годишна студија  следните пешаци и тркачи покажа дека двете дисциплини се намали ризикот од срцеви заболувања, но умерен интензитет одење (со темпо од околу три милји на час) доведе до поголема влијание врз крвниот притисок и нивото на холестерол.

Добро е за вашите коски

Вежбите за носење тежина се добри за вашите коски. Ова вклучува кревање тегови, вежби за телесна тежина, па дури и само стоење на свои нозе. Како што стареете, густината на коските природно се намалува, што може да ги направи повредите поврзани со падот потешки и на крајот да доведат до остеопороза. За среќа, одењето може да помогне. Истражувањата покажуваат  дека одењето може да го ограничи губењето на коскената маса во зглобот на колкот. Одењето исто така може да го намали ризикот  од фрактура на колкот за 30%.

Го подигнува вашето расположение

Ако некогаш сте забележале дека се чувствувате подобро после прошетка, не сте сами. Истражувањето на Државниот универзитет во Ајова  покажа дека пешачењето само 12 минути е доволно за да се зголеми расположението, дури и без други фактори кои предизвикуваат насмевка како сонце, оптимална музика или одење со партнер за разговор. Скоро секој има 12 минути слободно, затоа прошетајте кога се чувствувате лошо или под стрес и видете како се подобрува вашето расположение.

Дава енергија

Пешачењето може да ви помогне да се справите со тој попладневен пад подобро од шолја кафе. А Универзитетот во Џорџија во Атина студија покажа дека се случува на 10-минутната прошетка со низок интензитет лево спиење-лишени учесниците повеќе енергија отколку кога тие консумираат 50 мг кофеин. Кога ќе настане замор, станете и истегнете ги нозете со прошетка – и ако можете да го направите тоа надвор, уште подобро.

Излегувате надвор

Трошењето време на отворено  е поврзано со огромен број придобивки, вклучувајќи намалување на стресот, подобрување на концентрацијата и зајакнување на вашето расположение. Познато е дека луѓето вежбаат потешко кога се надвор, пешачат побрзо на отворено отколку во затворени простории. Прошетајте низ вашето соседство секој ден или посетете ја вашата омилена патека за да можете да ги искористите сите предности на природата.

Имате контрола на губење на тежината и мастите

Одење може да не согорува толку многу калории како трчањето и други поенергични вежби, но студиите покажуваат дека одењето е здрав начин за слабеење и одржување на тежината. За да ја одржите вашата тежина, експертите предлагаат  пешачење најмалку 150 минути неделно. Се разбира, кога станува збор за вежбање, толку повеќе е посреќно. Целта повеќе минути ако можете, или обидете се да додадете пешачење во режим на вежбање, кој исто така вклучува  кардио вежби и вежби за сила со поголем интензитет .

Се намалува стресот

Помеѓу работата, социјалните обврски и актуелните настани, светот е стресно место. Еден едноставен лек: бркајте го тој „висок тркач“. Или, во овој случај, шетачот е висок. Кога вежбате, мозокот и телото ослободуваат ендорфин, оние хемикалии кои се чувствуваат добро што ја намалуваат вознемиреноста и стресот и промовираат чувство на благосостојба. Едно истражување  покажа дека еден час умерено вежбање како одење го намалува ризикот од депресија за 26%.

Помага во подобра концетрација и мислење

Ако треба да решите проблем или да креирате идеи за креативни идеи, прошетајте. Студијата на  Стенфорд покажа  дека креативното размислување се подобрува додека лицето оди и кратко потоа. И една австриска студија  покажа долгорочна корелација, откривајќи дека луѓето кои се редовно активни покажуваат подобро креативно познавање од оние кои не се.

Го продолжува животот

А долгорочна студија  опфаќа повеќе од 300.000 луѓе покажаа постарите возрасни лица кои се вклучени во редовно вежбање од адолесценцијата имале 36% помал ризик од смрт од сите причини од оние кои беа седентарен начин. Овој факт сам е доволна причина за да одиме повеќе. Започнете млади, ако можете, и продолжете да се движите како што стареете.

За среќа, има добри вести за оние кои допрва треба да ја добијат грешката при вежбањето. Истражувачите откриле дека луѓето кои започнуваат да вежбаат во 40 -тите и 50 -тите години од животот доживеале слични придобивки за долговечноста, намалувајќи го ризикот од смрт од дури 35%.

Во крајна линија

Како што можете да видите, има многу причини да излезете од врата на прошетка секој ден. Дури и ако е само 5 или 10 минути, сето тоа се собира на физички, емоционални и ментални влијанија кои ќе имаат корист за целокупното здравје и кондиција на долг рок.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...