HomeХранаСос од тиквички - брз, лесен и кремаст

Сос од тиквички – брз, лесен и кремаст

Кога започнува пролетта, тиквичките ги има насекаде. Веројатно сами ги подготвувате на најмалку еден или два начина. Зачувајте го овој рецепт за оние денови кога ви треба нешто брзо, лесно и кремасто со њоки, тестенини или ориз. Сосот од тиквички во суштина може да биде малку погуста крем супа од тиквички , толку е едноставно.

Повеќе сакам да варам тиквички, па ги правам кога ќе подготвам супа, но нема да погрешите доколку ги сварите. Доколку имате подготвено песто, лажичка, две се одличен додаток, а доколку сакате малку поинтересна текстура, оставете дел од тиквичките исечени на ленти. Подолу ви донесувам еден од моите рецепти за сос во кој комбинирав тиквички, бор ореви и рукула со неизбежното маслиново масло.

tikvi so pecurki

Состојки:

 • 2 тиквички со средна големина
 • 1 грст салата од рукула
 • 1 лажица пињула или индиски ореви
 • 2 до 3 лажици маслиново масло
 • ½ чешниња лук (или по желба)
 • 1 л зеленчук
 • сол, бибер

Подготовка

priprema
 1. Исецкајте ги тиквичките на коцки или обликот што го сакате, ако тиквичките се помали, повеќе ги сакам прстените, а потоа уште половина. 
 2. Во тава, накратко пињула од бор или ореви по ваш избор.
 3. Вриејте ги тиквичките додека не поруменат во масло заедно со лукот на лисјата. Извадете дел од тиквички по желба, а остатокот покријте го со густинот.
 4. Кога е добро омекнат, тргнете го од оган. Додадете ја рукулата и парче пињула борови ореви или ореви и исечкајте со миксер за стапчиња или во блендер за да добиете крем.
 5. Послужете со њоки, тестенини, ориз или по желба, а доколку сте заштедиле малку бор ореви и тиквички, посипете одозгора.

Извор: kreni zdravo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...