HomeМотивацијаКако да се подготвите за тешка сезона

Како да се подготвите за тешка сезона

Се сомневам дека некој од нас можеше да предвиди колку бурна ќе биде 2020 година – а најтешките месеци може да бидат пред нас. Експертите предупредуваат на наплив на КОВИД-19 бидејќи времето станува студено и социјалното растојание се релаксира. Продолжуваат протестите низ целата земја.

И сега конфликтот за слободно место во Врховниот суд го разгорува пламенот на политичката напнатост. Среде сите овие немири, доаѓаат празници, кои можат да бидат доволно стресни во најдобрите години. Како можеме да се подготвиме да бидеме исфрлени и предизвикани како никогаш порано?

1. Фокусирајте се на она што можете да го контролирате

Кога ги гледаме вестите, добиваме порака дека сè што е важно во светот е надвор од наша контрола. Не верувај во тоа. Вистина е дека никој од нас како индивидуи не може, самостојно, да го утврди резултатот од изборите или да запре пандемија. Но, вие навистина ги контролирате вистинските најважни работи во вашиот живот: Каде го ставате вашето внимание. Како го обучувате вашиот ум. Квалитетот на присуството што го донесувате во секој момент. Вашата подготвеност да останете во реалноста дури и кога сакате да побегнете. Запомнете дека во вашиот живот се случуваат многу работи на кои не влијаат најновите наслови – и дека мирот на умот на крајот е избор.

2. Останете физички активни, дури и во затворени простории

Toе стане студено таму каде што живеат многумина од нас, а неколкуте преостанати активности на отворено можеби веќе нема да бидат достапни. Пронајдете начини за движење. Направете смирувачки час по јога . Обидете се со тренинг со висок интензитет во интервал . Танцувајте со вашите деца. Инвестирајте во висококвалитетен стационарен велосипед. Склопената енергија може да се претвори во вознемирена возбуда. Испуштајќи го преку вежбање, ќе активирате ослободување на ендорфин, што може да има силно позитивно влијание врз расположението. Преземањето одговорност за нашето физичко здравје исто така може да ни помогне да се чувствуваме психички и емоционално силни. Се сеќавам на многу утра за време на постдипломски студии кога се чувствував вознемирен и неизвесен пред тренингот, а сигурен и оптимист после тоа. Неверојатно е колку работи изгледаат подобро откако ќе се испотиме.

3. Направете спиење свет

Вашиот сон може да биде пореметен од вообичаеното во ова време, затоа, оставете простор за соодветен одмор. Needе ни треба звучен, ресторативен сон повеќе од кога било. Оставете го вашето време во кревет да биде света пауза помеѓу деновите, оставајќи ги грижите и грижите како чин на вера. Нека спиењето биде време на физичко, ментално и духовно обновување.

4. Останете блиску до вашето искуство

Животот е скоро секогаш подобар кога сме тесно поврзани со него – и особено кога времињата се обидуваат. Тоа значи да се биде во овој точен момент. Можете да започнете токму сега, дури и додека го читате ова. Бидете токму тука, со секој збор и интерпункција. Паѓајќи во себе. Навлегувајќи длабоко во вашето искуство. Што и да посакате во вашиот живот е токму тука. Остани близу. Дојди дома кај себе. Поставете дневна практика на повторно поврзување – неколку минути тивко размислување прво нешто наутро, читање на свети списи или инспиративна книга за неколку минути на ден, молитва или медитација. Партнер со некој близок ако сакате, затоа што поминувате редовно време во поврзување со она што го цените.

5. Вежбајте да ги препознавате приказните на умот

Вашиот ум е многу креативен и веројатно ви раскажува застрашувачки приказни за тоа што следува, што може да изгледа како вистински предвидувања. Некои од нив може да бидат во право, некои можат да бидат полоши од она што всушност ќе се случи, и сигурно ќе има изненадувања што не ги очекуваме. Она што го знаеме е дека во моментов, сите тие се фантазии. Ниту еден од нив не е реален. Значи, не треба да живееме во таа замислена иднина. Како и да е, не можеме да го решиме однапред. Можеме да влијаеме на нашата лична иднина, се разбира, но повеќето од она што се грижиме е надвор од нашата сфера на контрола. Започнете да ги препознавате и именувате предвидувањата на умот како приказни , кои може да се остварат или не. Не мора да живееме како веќе да се случуваат.

6. Одлучете кој ќе бидете

Наместо да се занимаваме со она што може да се случи во наредните месеци, да се фокусираме на тоа кои ќе бидеме.

  • Како ќе одговориме на кој било предизвик со кој се соочуваме?
  • Каде ќе најдеме сила?
  • Како ќе се грижиме за себеси за да можеме да се грижиме за другите?
  • Како можеме да го одржиме нашиот интегритет дури и ако бродот оди надолу?
  • Како можеме да ги сакаме другите, без разлика што?

7. Барајте Љубов

Во нашите животи има повеќе љубов отколку што сфаќаме. Опкружени сме со тоа. Секојдневно добиваме безброј подароци за љубов од оние околу нас – возачот кој не дозволува да се споиме, оброкот што го подготвува брачниот другар, прошетката што ја правиме со нашето сакано куче. Има љубов во секој залак храна што ја јадеме. Секој здив што го извлекуваме е манифестација на нашата љубов кон животот. Отворено за овие искуства на љубов, кои се посилни од стравот и омразата.

8. Приближете се до оние драги за вас

Говорејќи за љубов, едни на други сега ни требаат повеќе од кога било. Трагедијата на нашето време е дека најголемите предизвици со кои се соочуваме се должат на нашето отуѓување еден од друг. Страшно е да сфатиме дека можеме да решиме толку многу проблеми со кои се соочуваме ако некако успееме да се обединиме. Ако имаме молитва за лекување на овој свет и нашата нација, тоа ќе биде преку поврзаност.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...