HomeЗдравјеПодготовки за зајакнување на имунитетот - подигнување на имунитетот кај деца, возрасни...

Подготовки за зајакнување на имунитетот – подигнување на имунитетот кај деца, возрасни и постари лица

Подигнувањето енергија и зајакнување на имунитетот е многу важно за здравјето на телото и одбрана од разни болести. Имуносупресивите можат да помогнат во ова, и кај возрасни и кај деца и постари лица.

Имунитетот може да се намали кога јадеме нездраво, спиеме малку или работиме многу. Тогаш ние сме особено подложни на развој на воспаление и инфекција, но можеме да си помогнеме преку диета и додатоци. Адекватниот внес на витамини и минерали ќе не заштити од разни микроби кои предизвикуваат настинки.

Прочитајте повеќе за подигнување на имунитетот и препаратите што се користат за тоа подолу. 

Имуносупресиви

Подигнувањето на имунитетот не е секогаш лесна задача, особено не во денешно време кога толку многу влијае на здравјето на луѓето. Стресот, недостатокот на сон и влошената исхрана може сериозно да го нарушат.

Сепак, сакаме да бидеме здрави и успешно да се бориме против многу болести што можат да зафатат, а тоа може да го постигнеме со комбинирање на здрав живот и квалитетна исхрана.

Зајакнување на имунитетот кај децата

Децата имаат помалку развиен имунолошки систем од возрасните, бидејќи имале помал контакт со разни заразни организми. Нивниот имунитет понекогаш не може да издржи количина на патоген во мали простори како училишта или градинки.

Покрај редовните вакцини, важно е детето да се храни здраво и да има квалитетни животни навики како што е доволно спиење и да биде на свеж воздух. Избегнувајте претерано облекување на вашето дете кога е топло надвор и не го заштитувајте премногу.

Ако детето живее под постојана заштита или е постојано во затворен простор, нема да дојде во контакт со микроби со кои телото треба да научи да се бори. Ова само ќе резултира со уште послаб имунитет.

Најдобар начин за зајакнување на имунитетот кај децата е изложеност на многу фактори на животната средина што ќе го доведат во контакт со заразни агенси. Во исто време, ако детето јаде правилно и неговото тело е здраво, тој ќе има доволно поддршка во телото за да може да се одбрани од почетокот на болеста.

Слабиот имунитет кај децата може да се подобри:

 • со доволно спиење и квалитетен сон,
 • редовно внесување течности,
 • правилна исхрана со многу овошје, зеленчук и свежа и квалитетна храна,
 • намалување на внесот на шеќер, преработени и вештачки производи со повеќе конзерванси и бои,
 • внесување на здрави масни киселини како што се омега – 3 и омега – 6 масни киселини што може да се најдат, меѓу другото, во риба и рибино масло и ореви,
 • витамини и минерали кои можат да доаѓаат од исхраната, но исто така може да се земат преку додатоци во исхраната,
 • со играње и престој на свеж воздух бидејќи престојот во природа и физичката активност го зајакнува менталното и физичкото здравје на телото на детето.

Композиции за зајакнување на имунитетот кај децата може да бидат разни сирупи или витамински таблети. Може да се купат во аптеки или специјализирани продавници. Ехинацеа е исто така растение кое често се препорачува за зајакнување на имунитетот кај децата.

Ехинацеа за деца може да се купи и користи во форма на капки со вкус на портокал. Може да се користат за време на настинка или заради превенција на болести во период од 4 до 6 недели.

Имунитет сируп кај децата или сируп за имунитет и апетитот, исто така може да се најде во аптеките. Ова се сирупи често овошни по вкус и убави по боја за да бидат подобро прифатени од децата.

Исто така, можете да ја збогатите исхраната на вашите деца со мед , прополис или производи од матичен млеч. Се разбира, ова важи само ако децата инаку не се алергични на убоди од пчели или полен. Можете да ја збогатите нивната исхрана со свежа лимонада, разни чаеви или пробиотици.

зајакнување на имунитетот -med

Зајакнување на имунитетот кај возрасни

Возрасните често го ставаат своето здравје на последно место. За жал, многу обврски, работа и стрес доведуваат до нарушен имунитет. За да го подобрите имунитетот, треба:

 • спијте доволно
 • јадете здрава и необработена храна,
 • пијте многу вода,
 • пијте што е можно помалку кафе и пушете,
 • пијат помалку алкохол,
 • поминуваат доволно време надвор,
 • да вежба,
 • опушти се. 

Можете да користите многу билни чаеви, витамини и минерали во таблети и други препарати за зајакнување на имунитетот .

Зајакнување на имунитетот кај постарите лица

Со возраста, бројот на клетките на имунолошкиот систем, како што се Т -клетките, се намалува. Исто така, забележано е дека имунолошките клетки кај постарите лица умираат побрзо  и не се толку ефикасни како порано. 

Постарите луѓе јадат поретко и помалку разновидно, а диетата е најдобриот начин за зајакнување на имунитетот кај постарите лица. Во прилог на храна, може да се земаат додатоци во исхраната, како и билни чаеви за зајакнување на имунитетот.

Витамини за зајакнување на имунитетот

Ако се прашувате како да го зајакнете имунитетот на телото , тоа можете делумно да го направите со помош на витамини . Тие се внесуваат преку храна и во поголема мера во додатоци. Практично сите витамини учествуваат во многу важна реакција на организмот, а некои од нив се:

 • витамин Ц – ова е еден од најважните витамини за правилно функционирање на телото и учествува во производството на леукоцити, интерферон и други имунолошки важни одбранбени клетки,
 • витамин Д – учествува во регулирањето и работата на телесните хормони, и за негова правилна синтеза бара сончева светлина,
 • Витамин Е – покрај тоа што учествува во производството на колаген, затоа е важен за поврзување на клетките и убава кожа, а учествува и во производство на клетки „ природни убијци “ кои убиваат натрапници.

Покрај овие витамини, минералите цинк и селен го зголемуваат бројот на бели крвни клетки и се неопходни за нивно функционирање.

Витамини за бебиња за имунитет може да се купат во аптеките. Некои од производите се:

 • Маточина од Biane enfant капки 150 ml – нивната цена е 1100мкд.,
 • Платни мечиња Dietpharm lizzy centravit – 60 плишани мечки е 650мкд.,
 • Имунолошки сируп 225 мл Јасенка – 1400мкд.

Таблети за зајакнување на имунитетот и витамини за зајакнување на имунитетот за возрасни се:

 • Солгар мулти -хранлива формула – 60 таблети се 2100мкд. ,
 • Солгар Бета Глукан Имуноплус – 60 капсули се 1700мкд,
 • Имуносални капсули – 60 капсули се 1200мкд.
зајакнување на имунитетот - salata

Храна за зајакнување на имунитетот

Прво можете да го зајакнете телото со храна , а подготовките за зајакнување на имунолошкиот систем може да се направат од едноставна храна како што се:

Подготовка за подобар имунитет може да биде тинктура, чај или сок од некое лековито растение. Покрај тоа, вашата исхрана треба да се базира на свежа необработена храна и многу овошје и зеленчук. 

Како да се зајакне имунитетот со храна? Јадете повеќе:

 • темнозелен лиснат зеленчук,
 • цитрус,
 • Млечни производи,
 • куркума,
 • лук,
 • семиња и ореви.

Ако не можете доволно да го зајакнете имунитетот преку храна, можете да пиете апчиња за имунитет што се наоѓаат во сите аптеки.

Како да се зајакне имунитетот по антибиотици?

Иако антибиотиците се одлични за борба против бактериски болести, тие понекогаш влијаат и на добрите бактерии. Ова првенствено се однесува на бактериите што ги населуваат нашите црева. Ова може да резултира со надуеност и дијареа, и лекарите често советуваат да земаат пробиотици додека се на антибиотска терапија.

Пробиотиците треба да се земаат онолку долго колку што трае антибиотската терапија или додека не престане варењето на храната . Покрај тоа, можете да консумирате ферментирана храна, особено млечни производи.

Зголемување на имунитетот по хемотерапија

Хемотерапијата е ефикасен начин за сузбивање на клетките на туморот во телото, но остава тешки последици врз телото. Лековите за хемотерапија обично ги убиваат сите клетки, што не е добро за клетките на имунолошкиот систем.

Третманот за рак би бил многу полесен доколку имунолошкиот систем се зајакне бидејќи тогаш ќе ги препознае и уништи клетките на туморот. Имунитетот за време на хемотерапијата може да се зајакне со здрава исхрана, особено со витамини.

Витаминот Ц може да се зема во количини до 50 мг дневно, а телото добро го поднесува под хемотерапија. Може да се земе со препорака на лекар.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...