Home Храна

Храна

Калинка – црвена витаминска бомба

Конзумирањето на здрав зеленчук и овошје е потребно не само во ладниот зиски период, туку во целата година. Основата на здравиот живот е всушност...

Мојата разумна диета е здодевна, но можеби е најздравиот начин за јадење

Не сум сигурен кога ќе направам отскок, но тоа беше нај лудата идеја што сум ја направил на сите времиња.Од секогаш бев еден слабичок...

6 причини зошто семките од тиква се добри за вашето здравје

Конзумирањето на тиква е супер во есенските и зимските денови. Веруваме дека се вклучени во вашата трпеза. Исто така и семките од тиквата се...

6 цукини тиквици за наутро, и навечер

Со сезона на тиквички кои доаѓаат до крај (сквошот го достигне својот врв од мај до октомври), во изобилство на зеленчук на пазарите во...

Се за кохераби и нутриционички факти

Како што можете да одите низ пазарот, може да бидете љубопитни што се однесува до овој златен производ со испакнати лисја. Обидете се да не...

Рецепт за среќни и здрави празници

Нашите идеи за здрава рецепти ќе ги радуваат сите во вашето семејство за време на празниците кои следуваат.  Препорачуваме да направете свинско месо со...

Неверојатни бенифиции од пиењето на зелен чај кој можеби не ги знаевте

Зелениот чај е полн со антиоксиоданти кои ни помагаат за зајакнување на имунолошкиот систем. Но еве некои работи кои можеби не ги знаевте :Ве...

20 причини зошто се добри маслинките за вашето здравје

Не само што се вкусни, туку имаат и голем број на бенефити за вашето здравје. Еве неколку причини зошто конзумирањето маслинки е добро за...